جراحی شکم چیست و تفاوت آن با لیپوساکشن

جراحی شکم

جراحی شکم

جراحی یا عمل شکم که به نام های آبدومینوپلاستی ، تامی تاک و یا گاها بصورت اختصاری عمل ابدو نیز می‌گویند.

عمل شکم برای فرم دهی به شکمی که بیش از حد بزرگ و آویزان شده است  و یا پس از لاغری یا بارداری پوست افتاده پیدا کرده انجام میشود. در عمل جراحی شکم چربی های ناحیه شکم و پهلو را برمیدارند، پوست اضافی در شکم را برمی‌دارند و عضلات شکم که شل شده اند را را محکم تر کرد. با این عمل شکم صاف، چین و چروک یا ترک‌هایی در پوست نیز تا حد امکان رفع میشوند خصوصا چین چروک و ترک های پایین ناف.

جراحی شکم چیست و تفاوت آن با لیپوساکشن چیست؟

جراحی شکم با لیزر برای زیبایی، عملی است که در آن پوست و چربی اضافی ناحیه شکم و زیر آن برداشته می‌شود. در عمل جراحی باز شکم، بسته به این که میزان افتادگی پوست، حجم چربی اضافه و همچنین وضعیت ماهیچه‌های شکم چگونه باشد، یکی از روش‌های ابدومینوپلاستی، مینی ابدو، ابدومینوپلاستی محیطی و همچنین پانیکولکتومی به کار گرفته می‌شود.

شاید در نگاه اول فهمیدن تفاوت‌ها و شباهت‌های این روش‌ها کمی سخت باشد. تشخیص این که کدام روش برای چه نوع افتادگی یا برای اصلاح چه فرمی از شکم مناسب است، بحثی کاملا فوق تخصصی و پزشکی است. با این حال در این مقاله تنها اشاره‌ای کاربردی به این موارد شده است. مهم این است که تفاوت‌ها، مزایا و چگونگی هر کدام از این روش‌های جراحی را بدانید تا پیش از تصمیم‌گیری برای چنین عمل‌هایی، در مورد آن آگاهی بیشتری داشته باشید.

برای مثال عمل پیکر تراشی

آیا هزینه جراحی شکم تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرد ؟

عمل جراحی شکم شل و افتاده یک نوع عمل زیبایی است و در 90 درصد مواقع تحت پوشش بیمه قرار نمی گیرد. در مواردی که شکم آنقدر بزرگ و افتاده است که عوارضی برای پشت و کمر به وجود می‌آورد و موجب عفونت های زیاد پوستی می شود ترمیم برخی از نواحی مربوطه ممکن است تحت پوشش بیمه قرار گیرد. وقتی در این حالت شکم عمل شود دیگر جراحی شکم نیست و به آن جراحی و عمل پانیکولکتومی میگویند. در این موارد حتماً باید پیش از عمل تاییدیه بیمه گر را بگیرید  .

جراحی شکم

کاندیدای مناسب برای انجام جراحی شکم

کاندیدای مناسب جراحی شکم و پهلو، مردان و زنان سالمی اند که پوست شکم اضافی دارند. وزنشان ثابت است و خیلی چاق نیستند.مشکلات جسمانی که مانع التیام درست زخم باشد ندارند. مثل مرض قلب یا برخی از اختلالات خود ایمنی. اگر مشکلی دارید که ممکن است سلامتی شما را به خطر بیاندازد. حتما ترتیبی دهید که جراح پلاستیک و پزشک معالج تان با یکدیگر تبادل نظر کنند.

جراحی شکم به چه کسانی توصیه نمیشود؟

خانم های مجرد و خانم هایی که قصد دارند در آینده باردار شوند. بهتر است که عمل جراحی شکم و پهلو خود را تا بعد از بارداری خود به تعویق بیاندازند. عمل جراحی شکم در بارداری اختلال ایجاد نمی کند، با این همه نتایج مثبتی که از این عمل نصیبتان شده است به دنبال بارداری تا حد زیادی از دست می‌رود. زیرا با بارداری باز هم پوست کشیده میشود. ناچار نیاز به اصلاح مجدد شکم و انجام عمل خواهید بود ولی اگر با لیپوساکشن مشکل حل میشود. مانعی برای خانم های مجرد و خانم هایی که قصد بارداری دارند ایجاد نمی شود.

نحوه انجام عمل جراحی شکم

عمل شکم با بیهوشی عمومی انجام میشود و بصورت حدودی 2 الی حداکثر 4 ساعت در اتاق عمل خواهید بود.در صورتی که به همراه جراحی شکم عمل دیگری مانند کوچک کردن سینه ، جراحی سینه و لیفت باسن و یا تزریق چربی به باسن نیز انجام شود. این زمان طولانی تر و تا 6 ساعت نیز ممکن است طول بکشد.به طور معمول، برش های جراحی شکم برای لاغری بالای استخوان عانه زده (بالای شرمگاه و نزدیک محل برش عمل سزارین) می‌شود. بسته به میزان گستردگی جراحی شکم افتاده ، ممکن است این برش ها بسیار کوتاه و در حد چند سانتی متر باشد یا از برجستگی‌ استخوان لگن تا برجستگی دیگر در طرف دیگر و حتی تا به پشت ادامه یابد. طول و محل این برش‌ها ارتباط مستقیم با آناتومی بدن شما و میزان اصلاح لازم دارد. دور ناف هم برشی زده می شود تا اتصال ناف با بدن قطع نشود و ناف به جریان خون رسانی خود متصل می ماند.

آنچه در فرایند جراحی شکم انتظارم است

عمل جراحی شکم معمولا،با بیهوشی عمومی انجام می گیرد. ماندن یک شب در بیمارستان یا مرکز مخصوص ریکاوری بسته به حجم جراحی شکم توصیه می‌شود. در اغلب موارد می‌توان عمل جراحی شکم ابدومینوپلاستی را در مرکز جراحی معتبر یا اتاق عمل بیمارستان انجام داد.

در ۲۴ تا ۴۸ ساعت اول پس از به هوش آمدن، بسته به حجم جراحی شکم بعد از زایمان. حتماً باید بزرگسال مسئول و هوشیار یا یکی از اعضای خانواده یا یک  فرد حرفه ای در تمام مدت کنارتان باشد. در ناحیه شکم و نیز محل برش ها احساس کشیدگی و ناراحتی خواهید کرد. ولی جای نگرانی نیست با دارو می توان کنترل کرد.

جراحی شکم

نحوه نشستن و خوابیدن پس از عمل شکم

در اغلب موارد جراح پلاستیک تان به شما توصیه می‌کند. که معمولا یک تا دو هفته پس از جراحی شکم هنگام ایستادن بدنتان را کاملاً صاف نکنید. فقط به صورت نیمه درازکش بخوابید. و زیر زانو هایتان بالش بگذارید. ممکن است برای برخی از کارهای ابتدایی مثل لباس پوشیدن و رفتن به دستشویی در چند روز اول به کمک نیاز داشته باشید.

حتماً باید در اسرع وقت ممکن راه رفتن را شروع کنید. تا احتمال ایجاد لخته های خونی در بدن تان کاهش یابد.

فکر می کنم مقاله ی پروتز سینه مفید باشه براتون !

 دکتر علی اکبر مروتی