لیپوماتیک یا پیکرتراشی

لیپوماتیک یا پیکرتراشی شکم و از بین بردن چربی بدون جراحی یک دستگاه تایید شده از سوی FDA است.

امکان لیپوساکشن توسط فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی با حجم بالای موثر و ایمن در تمام قسمت‌های بدن با دقت بالا را امکان‌پذیر می‌سازد.

در این مقاله سعی بر معرفی عمل لیپوماتیک توسط یکی از بهترین جراح لیپوماتیک در تهران داریم.

لیپوماتیک یا پیکرتراشی و از بین بردن چربی بدون جراحی چیست؟

در روش لاغری با لیپوماتیک یا پیکرتراشی شکم و پهلو و از بین بردن چربی بدون جراحی، سلول‌های چربی بدن ابتدا با ابزاری به نام ماسوره به وسیله حرکات ارتعاشی آن تجزیه می‌شوند. سپس چربی به آرامی از بدن جدا می‌شود و این امر توسط دستگاه لیپوماتیک منجر به کاهش وزن و لاغری میشود.

از بین بردن چربی بدون جراحی یکی از روش های لاغری است که در سالهای اخیر بسیار مورد استفاده قرار گرفته است. در کل می توان گفت که این روش، روشی است موثر، بی خطر و کاملا دقیق و در تمام نواحی بدن قابل استفاده می باشد. لیپوماتیک یا پیکرتراشی چربی های اضافه بدن را خارج می کند و جایگزین بسیار مناسبی برای لیپولیزر، لیپوساکشن و لیپولیز اولتراسونیک می باشد.

طرز کار این دستگاه نیز به این صورت است که دستگاه لیپوماتیک اینفراسونیک هوای فشرده که توسط دستگاه کمپرسور ایجاد می شود را به کانولایی که دارای انعطاف (flexible) است منتقل میکند و سه نوع حرکت گردشی را ایجاد می کند. در مجموع به آن nutation یا گردش سه بعدی گفته می شود و در هنگام عمل لیپوماتیک یا پیکرتراشی بدون جراحی و از بین بردن چربی بدون جراحی توسط پزشک معالج (لینک داده بشه به صفحه خود دکتر) مورد استفاده قرار می گیرد.

قسمت هایی که می توان از عمل لیپوماتیک استفاده کرد

 • قسمت شکم
 • کمر
 • باسن
 • داخل زانوها
 • لگن
 • پهلوها
 • خط گردن و قسمت پایین شانه
 • ران ها (قسمت بیرو و داخلی)
 • بازوها

مزیتهای لیپوماتیک یا پیکرتراشی

در روش لیپوماتیک با پال یا بدون پال یا پیکرتراشی و از بین بردن چربی بدون جراحی، لایه چربی زیر پوست در مقایسه با روش لیپوساکشن تا تقریبا صد در صد تخلیه میگردد و یک‌ نواختی بیشتری دارد. شاهد باقی‌ماندن چربی بعد از عمل نیستیم در حالیکه در روش لیپوساکشن چربی ممکن است به‌صورت گلوله‌ای زیر پوست باقی بماند.

در مقالات بعد سعی بر توضیح بیشتر فرق پال با لیپوماتیک خواهیم داشت.

مقایسه با روش لیپوساکشن

در مقایسه با روش لیپوساکشن، میزان صدمه‌ای که به بافت پوستی وارد می‌شود، در روش لیپوماتیک با پال یا پیکرتراشی شکم و از بین بردن چربی بدون جراحی کمتر است. در روش لیپوساکشن سنتی، به بیهوشی عمومی نیاز است، اما در روش لیپوماتیک یا پیکرتراشی و از بین بردن چربی بدون جراحی، بدلیل سهولت می توان حتی با بی‌حسی موضعی چربی را تخلیه نمود.
بعد از لیپوماتیک یا پیکرتراشی و از بین بردن چربی بدون جراحی نیاز به استراحت نیست و فرد می تواند بلافاصله استحمام نموده و فعالیتهای روزمره خود را آغاز کند

آیا عمل لیپوماتیک برای من مناسب است؟

جراحی های کاهش وزن به صورت آنی مقدار زیادی چربی را حذف می کنند شاید معجزه به حساب بیایند اما باید دقیق تر به این موضوع نگاه کنید. عمل لیپوماتیک و سایر جراحی هایی که چربی را با ساکشن از بدن خارج می کنند تنها روی چربی های زیر پوستی تمرکز می کنند. چربی های زیر پوستی در واقع بی خطر ترین نوع چربی در بدن به حساب می آیند و مشکل اصلی کسانی که اضافه وزن دارند چربی های احشایی است، که متاسفانه خودمان از آن خبر نداریم. چربی های احشایی به چربی هایی گفته می شود که اطراف اعضای حیاتی بدن را در بر می گیرند. مقدار متعادل این چربی ها بد نیست و از اندام های حیاتی محافظت می کنند اما شخص مبتلا به اضافه وزن مسلما چربی احشایی زیادی هم دارد. چربی احشایی از عوامل ایجاد التهاب و بالا بردن خطر بیماری های مزمن دیابت نوع ۲، بیماری های قلبی، سکته مغزی و انواع سرطان ها است.

نکات مهمی که قبل از انجام عمل لیپوماتیک باید بدانید

 • اطلاعات کافی درباره ی این نوع جراحی داشته باشید
 • به یک مرکز تایید شده مراجعه کنید
 • قبل از انجام هر کااری حتما دوره های مشاوره داشته باشید
 • اگر از هر نوع دارویی استفاده می کنید حتما با پزشک خود در میان بگذارید

عوارض جانبی عمل لیپوماتیک تا چه حدودی است؟

هرچقدر عمل و جراحی لیپوماتیک از دیگر جراحی های کاهش وزن ساده تر باشد باز هم یک عمل تهاجمی به حساب می آید و عوارض جانبی خاص خود را دارد که عبارتند از:

 • کمبودی شدید: این کبودی تا هفته ها روی پوست نمایان هستند. التهاب: ممکن است التهاب و ورم حاصل از این جراحی تا ۶ ماه ادامه پیدا کند و مایعات از قسمت های سوراخ شده ترشح کنند.
 • ترومبوفلبیت: شکل گرفتن  لخته خون در رگ است که سبب التهاب و مشکلات بعد از آن می شود.
 • بی نظیمی کانتور: قابلیت ارتجاعی پوست ضعیف باشد یا اگر زخم ها به صورت غیر طبیعی التیام پیدا کنند و یا اگر حذف کردن چربی ها به صورت نامساوی انجام بگیرد ممکن است پوست به صورت موج دار یا برآمده برآمده خود را نشان دهد.
 • بی حسی: قسمتی که جراحی بر روی آن صورت گرفته ممکن است برای مدتی بی حس باشد اما این حالت معمولا موقت است.
 • عفونت: کم پیش می آید که پس از انجام عمل لیپوماتیک عفونت پوستی رخ بدهد. گاهی این عفونت ها باید از طریق جراحی درمان شوند که خطر ایجاد زخم منیز دارند.
 • سوراخ شدن اعضای داخلی بدن: این اتفاق نیز بسیار نادر است.
  مشکلات قلبی یا کلیوی: مایعات تزیرق یا مکیده می شوند. بنابراین تغییر در سطح مایعات بدن ممکن است سبب بروز مشکلات قلبی یا کلیوی شود.
 • آمبولی ریه: چربی وارد یک رگ خونی می شود و به ریه ها می رود. سپس سبب مسدود شدن جریان درون ریه ها می شود. این مشکل جان فرد را به خطر می اندازد. ورم ریوی: گاهی وقتی محلول به بدن تزریق می شود در ریه جمع می شود و ایجاد ورم می کند.
 • واکنش آلرژیک: بیمارانی که ممکن است به داروها یا مواد حین عمل جراحی حساسیت داشته باشند دچار واکنش آلرژیک می شوند. به همین دلیل است که مشاوره قبل از انجام عمل لیپوماتیک بسیار اهمیت دارد.
  سوختگی پوست: حرکت دستگاه ویبریشن در طول عمل لیپوماتیک ممکن است به پوست یا عصب ها آسیب وارد کند.
 • در هر صورت اتفاق افتادن این جراحی توسط جراح لیپوماتیک و جراح پیکر تراشی مطرح از خیلی از عوارض سببی می کاهد.

سخن آخر

بنابراین جراحی هایی مانند عمل لیپوماتیک تنها شما را از چربی های زیر پوستی و سطحی خلاص می کنند در حالی که اصل مشکل همچنان سر جای خود باقی است. بعد از عمل لیپوماتیک شاید ظاهرتان بهتر شود اما خطر اصلی را هنوز دور نکرده اید.

در جراحی های کاهش وزن امکان بازگشت وزن کم شده بسیار بالا است چون فرد تغییر سبک زندگی و غذا خوردن را نمی داند. بنابراین ممکن عادات غذاخوردن ناسالم خود را تکرار کند اما با رژیم غذایی مناسب و برنامه ورزشی امکان بازگشت وزن بسیار کم است.

توصیه می کنم از مقاله جراحی شکم هم بازدید کنید.

دکتر علی اکبر مروتی